Uppsala Guitar Quartet
“To help celebrate the 20th Anniversary of the festival, I was delighted to work with
the talented young players in the Uppsala Guitar Quartet, who show great energy and promise” William Kanengiser, LAGQ.
Specialvärd för konserten är Spanska Ambassaden
Fyra unga briljanta och flerfaldigt prisbelönta talanger från fyra olika länder besökte Uppsala under Eurostrings programmet 2021. Då födds idén till kvartetten.
Uppsala Guitar Quartet består av italienskan Cristina Galietto, britten Jack Hancher, spanjoren Alvaro Toscano och Filip Miškovic från Kroatien. Var och en har vunnit ett flertal internationella tävlingar, inklusive Uppsala Young Talents Competition. Uppsala Guitar Quartet är en grupp klart lysande unga musiker som definitivt kommer att låta höra om sig framöver.
Kvartetten har fått masterclass och guidning av William Kanengiser (medlem i det världsberömda Los Angeles Guitar Quartet). Varje medlem i kvartetten har vunnit flera internationella tävlingar, inklusive Uppsala Young Talent Competition.
Till deras premiärkonsert vid det 20:e upplagan av Gitarrfestivalen har de förberett ett festligt spansk-italienskt program med musik av kompositörer som Gioachino Rossini, Federico Moreno Torroba, Manuel de Falla och Georges Bizet.
Projektet Uppsala Guitar Quartet är ett samarbete med Festival Internacional de Guitarra José Tomás Villa de Petrer och Tampere Guitar Festival, och stöds
av Musikens Hus Vänner och European Festivals Fund for Emerging Artist och
Spanska Ambassaden.