Gästartist: Roger Tallroth!
Möt fantastiska sångaren, låtskrivaren och gitarristen, Sofia Karlsson och hennes Lovely Guitar Orchestra med supergitarristerna
Mattias Perez,
Emil Ernebro och ingen mindre än Roger Tallroth som gästartist! Vid Uppsala Internationella Gitarrfestival blir det både konsert och workshops i sång & gitarr!
Sofia KarlssonSofia Karlsson är utan tvekan en av landets mest älskade musiker. Med en katalog fylld till brädden av egenskrivet material såväl som tolkningar av andra artister har hennes sång och musik landat mjukt i många tusentals lyssnares hjärtan runt om i landet, vilka alltid fyller bänkraderna på hennes många turnéer genom Sverige.
Sofia har genom åren tagit hem fyra svenska Grammisar och en i Danmark. Därtill har hon fått flera andra utmärkelser, priser och nomineringar till såväl Grammis- som Manifestgalan, där albumet “Guitar Stories” från 2019 var det senaste att bli nominerat i kategorin folkmusik/visa.
Sofia Karlsson har också samarbetat med artister såsom Rebecca Törnqvist, Svante Thuresson, Rikard Wolff och inte minst Martin Hederos. Sofia Karlsson och Martin Hederos har under åren blivit en kär tradition på de svenska julkonsertscenerna.
Roger TallrothRoger Tallroth har sedan tidigt 90-tal tillhört den svenska folkmusikeliten och turnerat världens runt i olika konstellationer, bland mycket annat var han under många år medlem i gruppen Väsen. Han anses av många vara en av världens främsta gitarrister och hans sätt att stämma sin gitarr, så kallad "Tallroth-stämning" – ADADAD – har blivit ett begrepp och används av många gitarrister värden över. Roger kommer att ge en egen workshop.
Emil ErnebroRedan 2008 tog Emil Ernebro hem segern i tävlingen ”Unga förmågor” vid Uppsala gitarrfestival och belönandes samma år med Hagströmstipendiet som delas ut av Kungl. Musikaliska Akademien. Året därpå knep han förstapriset i kategorin "Up and coming" vid utdelningen av Guitar Peoples Prize som delades ut på Fasching i Stockholm. Med sin exceptionella förmåga att få musiken att svänga är han en ständigt efterfrågad artist och har medverkat vid Polarprisgalan och även i Allsång på Skansen tillsammans med munspelsvirtuosen Filip Jers.
Hans unika talang uppmärksammades redan under studietiden på Musicians Institute i Los Angeles där han tilldelades titeln ”Outstanding Player”. Han har också medverkat vid en lång rad festivaler och samarbetat med artister som Tomas Ledin, Sofia Karlsson, Sven Bertil Taube och med flera framstående gitarrister, som Jojje Wadenius, Janne Schaffer, Tommy Emmanuel och Pete Huttlinger.
Mattias Perez Mattias Pérez är en av Sveriges ledande folkmusikgitarrister. Han har spelat i många konstellationer och synts både som musiker på den omtalade Västanå Teater samt som ofta anlitad frilansmusiker med bland andra Sofia Karlsson. Han är också verksam som lärare på Musikhögskolan Ingesund i Arvika.